ZB 0092 - Z. Burian: Obraz Stegosaurus ungulatus a Cerotosaurus nasicornix - 1980

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1200 x 1000 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 55.000 Kč vč DPH

· 400 x 334 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 5.500 Kč vč DPH

Obraz pro expozici: Vývoj života na zemi, Východočeská zoologická zahrada, Dvůr Králové.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 40

Technika :Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 120 x 100 cm

Zvolte si variantu:

Cena od 5 500,00 Kč

Popis díla

Býložravé sauropody rodu Stegosaurus vytvářel Z. Burian na svých rekonstrukcích mnohokrát, poprvé v roce 1941, a to hned třikrát (olej a kvaš J. Augusta: Zavátý život, 1941, olej J. Augusta: Divy prasvěta, 1942). Další olej vznikl v roce 1950 jako školní výuková tabule, a konečně v roce 1980, kdy vzniká velkoformátová rekonstrukce stegosaura rodu Stegosaurus ungulatus pronásledovaného teropodním dinosaurem druhu Ceratosaurus nasicornis.

Obraz je součástí série 22 dokončených obrazů vytvořených Burianem na objednávku ředitele Královédvorské ZOO Josefa Vágnera v letech 1977 - 1981.

Stegosaurus ungulatus byl býložravý dinosaurus značného vzrůstu, s délkou 7 metrů a hmotností okolo 3800 kg. Hřbet pokrývaly až jednometrové charakteristické pláty, podle nichž získal i své označení. Hlavní zbraní stegosaura byly ocasní trny o délce asi 90 cm na silném ocase.

Ceratosaurus byl velkým masožravým dinosaurem o délce 6 - 7 metrů s hmotností největších exemplářů přes 1 tunu. Lovil pravděpodobně ve skupinách. Charakteristický byl pro něj roh na hlavě, podle něhož dostal své jméno. Roh je dobře patrný i na této rekonstrukci. Oba vyobrazené druhy dinosaurů žily na severoamerickém kontinentu ve svrchní juře před asi 150 miliony let. Podle nálezů z amerického Středozápadu byli také poprvé oba druhy popsány O. Marshem (rod Stegosaurus v roce 1877 a rod Ceratosaurus v roce 1884). Zajímavostí je, že podle přípravných prací Burian zamýšlel ceratosaura zobrazit ve statičtější pozici obráceného směrem doleva a pozorujícího Stegosaura. Finální zobrazení dravce pronásledujícího Stegosaura a chystajícího se v běhu právě zatočit ke své kořisti dodává celému výjevu úžasnou dynamiku

Autor textu : S.Mareš


Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX