Miroslav Pospíšil

13. dubna 1953

Miroslav Pospíšil se narodil 13.4.1953 ve Velkém Meziříčí na východu Českomoravské vysočiny. Po střední škole pracoval ve strojírenském podniku První brněnská v oddělení technologie, a poté se přesunul do reklamního oddělení. Pracoval zde dokud se nezačal plně věnovat ilustrování knih pro nakladatelství Návrat.

Prvním ilustrátorským výstupem Miroslava Pospíšila byla v roce 2000 obálka pro román Zane Greye Divý plamen. Mezi lety 2005-2010 vytvořil pro nakladatelství Návrat 8 obálek, 24 barevných dvou stran a 179 perokreseb pro vydání šestidílného opusu Old Surehand a dva díly románu Vánoce. 

Od malička byl velice umělecky nadaný, a i přes své aktivní mládí na svůj talent v kreslení nezanevřel a stále experimentoval s různými uměleckými medii od tužky a papíru, oleje a pláten po modelování z moduritu. Jeho talent našel uplatnění v řadě soukromých zakázek a tvorbě obrazů podnícených vlastní fantazií. V jeho tvorbě dominuje tématika dálného západu, indiánů a kovbojů. Jeho idolem byl Mistr Zdeněk Burian a ve svém mládí, v roce 1975, ho měl čest poznat osobně. Setkal se s mistrem několikrát a vyslechl si od něj rady a poznatky k jeho malbám.

Mirek Pospíšil je nejen talentoavný malíř, ale také nadaný sochař. Zhotovil několik plastik pravěkých tvorů do Francie, jím vytvořená busta Zdeňka Buriana byla vystavena v Jízdárně Pražského hradu (2005) k jubilejní výstavě k Burianově narození a také v roce 2011 vytvořil pro westernové městečko v Boskovicích deset betonových plastik pravěkých zvířat.

Díky svému zapálení pro umění, které přetrvalo po cely jeho život, se MIroslav Pospíšil stal uznávaným malířem. Jeho jméno se proslavilo zejména v kruzích fanoušků Karla Maye a jeho díla jsou dodnes velmi milována fanoušky Máyovek.