ZB 0073 - Z. Burian: Tyrannosaurus rex a Trachodon (Anatosaurus) annectens 1938

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 500 x 720 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 250 x 360 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro knihu: V J. Augusta: Divy prasvěta, 1942

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 37

Technika: Olej

Originál v držení : Přírodovědecká Fakulta UK

Rozměr originálu : 50 x72 cm.

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Tento olej je prvním plnohodnotným výsledkem spolupráce autorské dvojice Augusta-Burian. A tento obraz také malíře katapultoval mezi absolutní elitu uměleckého ztvárňování pravěku. Autoři nevycházeli při jeho tvorbě z žádného templátu – tedy podobné scény vytvořené jiným umělcem před nimi. Je výjimečně vědecky a umělecky promyšlený. Vznikl krátce po Mnichovské dohodě a politickou alegorii v něm nelze nevidět. V rámci tzv. druhého období velkých oprav byl olej s Vratislavem Mazákem v roce 1970 pro publikaci Life before Man (Kniha o pravěku) přemalován – především tedy hlava tyranosaura.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

Vedle vyobrazené rekonstrukce tyranosaura rex útočícího na býložravé trachodony Burian provedl v roce 1940 obálku ke knize J. Augusty Divy prasvěta z roku 1942 a k tématu se vrátil na velkoformátovém platně pro královédvorskou ZOO v roce 1979 (máme v nabídce).

K prvnímu nálezu dravého dinosaura druhu Tyrannosaurus rex došlo již v roce 1900 ve Wyomingu. Americký paleontolog Henry Osborne pak v roce 1905 druh Tyrannosaurus rex popsal. Tyrannosaurus rex žil v Severní Americe na konci svrchní křídy před 68 - 66 milióny let až do velkého vymírání na rozhraní křídy a paleogénu. Živil se živou kořistí i zdechlinami. S délkou těla až 12 - 13 metrů a hmotností okolo 9 tun (exemplář "Sue") patřil mezi největším dravé teropodní dinosaury vůbec. Délka ocasu tyranosaura na rekonstrukci se v čase měnila. Nejprve Burian nakreslil ocas kratší a následně jej prodloužil. Nakonec se opět vrátil ke zkrácené variantě. Přední končetiny byly původně opatřeny třemi prsty, později po opravě správně dvěma prsty.

Zajímavostí je, že Zdeněk Burian podle vlastních slov maloval tyranosaura nejméně rád, nelíbily se mu hlavně jeho zakrnělé "ručičky". Vzhled kachnozobých býložravých dinosaurů (čeleď Hadrosauridae) rodu Trachodon, které vidíme v levé části obrazu, byl malířem také na počátku 70. let upraven hlavně o vyztužení tlamy rohovinou. V zadní části obrazu vpravo si můžeme všimnout prchajících "pštrosích" dinosaurů rodu Ornithomimus (dříve Struthiomimus), o nichž dnes víme, že byli opeření.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX