ZB 0072 - Z. Burian: Brachiosaurus brancai 1941

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 520 x 720 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 260 x 360 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro knihu: V J. Augusta: Divy prasvěta, 1942

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 36

Technika: Olej

Originál v držení : Přírodovědecká Fakulta UK

Rozměr originálu : 52 x72 cm.

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Jde o obraz žánru paleoart, u něhož lze říct, že jeho impakt na globální popkulturu patří mezi největší. Míra jeho plagiátů, parafrází a aluzí je skutečně nezměrná. Malíř tohoto východoafrického sauropoda (dnes řazeného do rodu Giraffatitan) zobrazil v mystickém prostředí krystalicky čisté vody fjordovitého jezera souvrství Tendaguru. Obraz navzdory své fyzikální i fyziologické nesmyslnosti fascinuje svou atmosférou po mnoha desetiletích i současnou mladou generaci.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2

Vedle tohoto ikonického vyobrazení stáda sauropodních dinosaurů druhu Brachiosaurus brancai z roku 1941 (olej na sololitové desce, J. Augusta: Divy prasvěta, 1942) se Burian k tématu vrátil v roce 1979 velkoformátovou rekonstrukci druhu Brachiosaurus brancai pro královédvorskou kolekci (rovněž máme v nabídce).

Pozůstatky zástupců rodu Brachiosaurus byly poprvé objeveny v sedimentech řeky Colorado v roce 1900 a v roce 1903 byl první druh popsán americkým paleontologem Elmerem Riggsem. Východoafrické nálezy z Tanzánie, souvrství Tendaguru v provincii Lindi byly původně klasifikovány v roce 1914 německým paleontologem Wernerem Janenschem jako druh Brachiosaurus brancai, později v roce 2009 definitivně přiřazeny k rodu Giraffatitan. Brachiosaurus brancai byl až do počátku 90. let považován za největšího (nikoliv nejdelšího) sauropoda. Hmotnost se odhaduje reálně mezi 25 a 48 tunami, s výškou okolo 13 metrů a délkou asi 22 - 26 metrů. Tropické prostředí souvrství Tendaguru v Tanzánii před asi 150 milióny let ve svrchní juře sestávalo z pobřežních lagun, jezer a tůní. Hlavní vegetace se nacházela ve vnitrozemí. Právě v takovém jezeře Burian brachiosaury zpodobnil. Dnes se má za to, že tato jezera a jejich okolí brachiosauři navštěvovali spíš v obdobích sucha kvůli dostupné vegetaci a určitě nebyla jejich hlavním životním prostorem.

V roce 1955 malíř provedl úpravy krajiny a v roce 1970 posunul nozdry výše mezi oči.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět


Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX