ZB 0071 - Z. Burian: Mammuthus primigenius - hledání potravy pod sněhem 1961

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 440 x 740 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 220 x 370 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro knihu: V J. Augusta: The Book of Mammoths, 1962

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 35

Technika: Olej

Originál v držení : Moravské Zemské muzeum

Rozměr originálu : 44 x 74 cm.

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Mammuthus primigenius – hledání potravy pod sněhem. Jde o olejomalbu na plátně z roku 1961 o rozměrech 44 x 74 cm ze sbírek Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea, kterou Burian namaloval pro knihu Josefa Augusty The Book of Mammoths, vydanou nakladatelstvím Artia v roce 1962

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2

Srstnatí mamuti (Mammuthus primigenius) se objevují v tvorbě Z. Buriana často. Patří sem např. olej z roku 1941 (J. Augusta: Divy prasvěta,1942 - máme v nabídce), olej mamutího stáda z roku 1950 (máme v nabídce), olej samice s mládětem ve sněhové vánici z roku 1961 nebo studie barevných a typových variet mamutů na oleji Mamuti na bažině z roku 1954 (máme v nabídce) či velkoformátový olej mamutího stáda v severské tundře pod polární září z roku 1978 (máme v nabídce).

Z. Burian na vyobrazené rekonstrukci zobrazil stádo srstnatých mamutů při hledání potravy v zasněžené tundře. S vyhrabáváním potravy si pomáhali i více než čtyřmetrovými kly, které rostly asymetricky a po celý život. Kly vyrůstaly do různých tvarů, vedle často zobrazovaného zahnutého tvaru směrem nahoru se točily také dolů či do stran, někdy se křížily. Mamuti v tajze spásali vrby, olše, břízy, křovinné patro, ale také trávy a ostřice či mechy. Jejich 4 stoličky byly vybaveny 26 lamelami, což odráží tvrdost potravy, kterou srstnatí mamuti spásali. Stoličky se vyměňovaly stejně jako u dnešních slonů šestkrát, někdy sedmkrát za život. V získávání potravy pod sněhem pomáhala mamutům obvykle nehluboká sněhová pokrývka. To se začalo měnit až klimatickými oscilacemi ke konci poslední doby ledové a je možné, že zvyšující se sněhová pokrývka byla jedním z důvodů vyhynutí mamutů.

Autor textu : S .Mareš


Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět


Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX