ZB 0070 - Z. Burian: Tyrannosaurus Rex nad zabitým ještěrem Triceratops prorsus 1979

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1200 x 1550 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 55.000 Kč vč DPH

· 400 x 516 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 5.500 Kč vč DPH

Obraz pro expozici: Východočeská zoologická zahrada, Dvůr Králové.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 34

Technika: Olej

Originál v držení : ZOO Drvůr Králové a.s.

Rozměr originálu : 120 x155 cm.

Zvolte si variantu:

Cena od 5 500,00 Kč

Popis díla 1

Olejomalba na plátně z roku 1979, o rozměrech 120 x 155 cm, vytvořená jako součást královédvorské kolekce. Burian se tímto obrazem odkázal na svou slavnou obálku Augustovy knihy Divy prasvěta z roku 1940. Zobrazuje samce a samici tyranosaura u uloveného triceratopse. Svou poklidností je typický pro malířovo pozdní období.

Autor textu : R.Walica

Popis díla 2 

Před provedením této velkoformátové rekonstrukce z roku 1979 zobrazil Z. Burian tyranosaura rex s býložravými trachodony již v roce 1938 (máme v nabídce), a dále v roce 1940 (obálka, J. Augusta: Divy prasvěta,1942).

První pozůstatky svrchně jurského teropodního dravého dinosaura druhu Tyrannosaurus rex nalezl americký paleontolog Barnum Brown v roce 1900 ve Wyomingu a o dva roky později i v souvrství Hell Creek v Montaně. Podle tohoto nálezu pak paleontolog Henry Osborne v roce 1905 druh Tyrannosaurus rex popsal. Tyrannosaurus rex žil na severoamerickém kontinentu na samém konci křídy před 68 - 66 milióny let a vyhynul až při velkém vymírání na konci druhohor. Zastával pozici vrcholového predátora s vysokým poměrným zastoupením v živočišné populaci, svědčící o prosperitě druhu. Živil se hlavně býložravými dinosaury, ale také příslušníky vlastního druhu i zdechlinami. Délka těla dosahovala 12 - 13 metrů a hmotnost až devíti, snad i deseti tun. Přední končetiny měřily pouze 1 metr, byly však dobře osvalené, vybavené silnými drápy a plně funkční.

Na rekonstrukci je patrný vak na krku samce T. rexe v popředí, kterým Burian zdůraznil pohlavní dimorfismus mezi samcem a samicí. Při zobrazování postavení ocasu tyranosaura Burian osciloval mezi ocasem nadzvednutým nad zem, jako na rekonstrukci z roku 1938 a ocasem opřeným o zem, jak vidíme v popředí na tomto obraze.

Autor textu : S. Mareš


Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX