ZB 0069 - Z. Burian: Obraz Mastodonsaurus Giganteus 1978

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1200 x 1550 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 55.000 Kč vč DPH

· 400 x 516 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 5.500 Kč vč DPH

Obraz pro expozici: Východočeská zoologická zahrada, Dvůr Králové.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 33

Technika: Olej

Originál v držení : ZOO Drvůr Králové a.s.

Rozměr originálu : 120 x155 cm.

Zvolte si variantu:

Cena od 5 500,00 Kč

Popis díla 1

Plakát k obrazu ze série olejomaleb vytvořených na základě impulzu Josefa Vágnera pro Východočeskou ZOO (dnešní Safari Park Dvůr Králové). Zobrazuje šestimetrového obojživelníka ze skupiny Temnospondyli z německého triasu.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

Před provedením teto velkoformátové rekonstrukce zobrazil Z. Burian tohoto velkého krytolebce ještě na kvaši z roku 1955 pro knihu J. Augusty Hlubinami pravěku,1956.

Tento pravěký obojživelník žil v triasu v Evropě a severní Africe před asi 240 - 200 milióny let, kdy na konci triasu spolu s dalšími krytolebci vyhynul. Jeho rodový název Mastodonsaurus nesouvisí s velikostí těla ("mastodon" - velký), ale s tvarem zubů. "Mastos" znamená řecky prso či bradavka a "odontos" - zub. Právě podle nálezu zubu v Gaildorfu v severozápadním Německu byl v roce 1828 popsán německým paleontologem Georgem Friedrichem von Jaegerem. Z triasových krytolebců byl se svojí délkou až 6 metrů největším druhem. V celkově suché krajině triasu Mastodonsaurus přežíval na vlhkých místech s dostatkem vody, v níž zřejmě trávil většinu času. Živil se rybami i menšími plazy. Délka lebky dosahovala úctyhodných 1,25 metru. Na temeni hlavy měl umístěnou charakteristickou světlocitlivou skvrnu, která souvisela s řízením cirkadiálního cyklu.

Na obou Burianových rekonstrukcích z roku 1955 i této z roku 1978 je vyobrazen s poměrně krátkým ocasem. Podle posledních výzkumů se zdá, že délka ocasu byla větší.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic :

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX