ZB 0066 - Z.Burian : Obraz Tylosaurus dispar a pteranodon ingens 1941

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 520 x 720 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 260 x 360 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro knihu: J. Augusta: Divy prasvěta, 1942

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 30

Technika: Olej

Originál v držení :Přírodovědecká Fakulta UK

Rozměr originálu : 52 x 72 cm


Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Výjev ze svrchnokřídového kansaského moře patří k jednomu z klenotů knihy Divy prasvěta, kterými, ještě před vydáním svázané knihy, v sešitech se čtrnáctidenním intervalem během tvrdých represí za nacistické okupace malíř dával především mládeži jedinečnou možnost uniknout do jiných světů. Čtenáři tehdy mohli přímo sledovat (podle vročení na obrazech) postupný vznik těchto děl, a o to víc jimi být fascinováni. Mosasauři rodu Tylosaurus, blízcí příbuzní dnešních hadů, na výjevu útočí na obrovské ptakoještěry rodu Pteranodon.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

Tylosaury, mořské plazy ze skupiny mosasaurů, zobrazoval Z. Burian již od 40. let, kdy vyšel jeho ikonický kvaš souboje tylosaura s elasmosaurem z roku 1941 v knize J. Augusty Zavátý život, 1941. Olej na plátně (1963) zobrazující opět souboj tylosaura s elasmosaurem pak vyšel v Augustově monografii Prehistoric Sea Monsters z roku 1964. V ní byl publikován i olej (1962) s tylosaurem a obřími, čtyřmetrovými želvami rodu Archelon.

Tylosauři žili v mořích Severní Ameriky (dnešní Kansas, Nebraska, Alabama) i Evropy před asi 90 (93) - 66 milióny let a dosahovali délky až 15 - 16 metrů. Tylosauří jídelníček byl rozmanitý a skládal se z želv, vodních ptáků, amonitů i mořských plazů, včetně příslušníků vlastního rodu. Je prokázáno, že tylosauři se vzájemně napadali - byl nalezen exemplář druhu Tylosaurus kansasensis s lebkou prokousnutou jiným tylosaurem. V průběhu zkoumání tylosaurů bylo paleontology popsáno značné množství druhů, řada z nich po revizích neplatných nebo nejistých. To platí i pro vyobrazený druh Tylosaurus dispar, který je dnes již druhem neplatným. Na základě studie z roku 2016 se u tylosaurů předpokládá endotemie. Podle zbytků pigmentů v nalezených zbytcích kůže byli vybaveni tmavým zbarvením asi jako mořské želvy - je to dobře patrné na Burianově rekonstrukci tylosaura bojujícího s elasmosaurem z roku 1963. Nad oběma tylosaury se vznáší obří ptakoještěři druhu Pteranodon ingens s rozpětím křídel až 7 metrů (máme v nabídce olej z roku 1971).

Autor textu : S. Mareš


Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX