ZB 0055 - Z. Burian: Obraz Pteranodon ingens, 1971

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 650 x 890 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 325 x 445 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro knihu: Malá československá encyklopedie VI, 1987

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 17

Technika :Olej

Originál v držení : Akademie Věd, MU

Rozměr originálu : 65 x 89 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Jeden z obrazů, jenž malíř v roce 1971 vytvářel s profesorem Špinarem pro připravovanou encyklopedii Československé akademie věd. Původní koncept byl s nastupující normalizací zrušen, původní tým rozpuštěn a dílo bylo nakonec až po 16 letech použito ve značně jiném projektu ČSAV. Špinar se tímto obrazem s malířem vrátil k tématu, které již předtím Burian několikrát uchopil s Augustou, tedy (dodnes neprokázanou) ideu krmení pteranodoních mláďat na útesech jejich rodiči ze vzduchu. Jedinou behaviorální scénu, kterou nikdo před nimi vizuálně neinterpretoval.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

Burian se vracel k rekonstrukcím ptakoještěrů druhu Pteranodon ingens opakovaně.

Poprvé jeho vyobrazení vyšlo jako ilustrace ke knize J. Augusty Zavátý život v roce 1941, a dále pak dva oleje v roce 1960. Vyobrazený Pteranodon ingens z roku 1971 byl publikován až v Malé československé encyklopedii v roce 1987.

Druh Pteranodon ingens (doslova "velké bezzubé křídlo") byl popsán americkým paleontologem O. Marshem již v roce 1876 podle nálezu z Kansasu. Tento rybožravý ptakoještěr patří spolu s druhem Pteranodon longipes k největším zástupcům pteranodonů. Nejvíce nálezů zástupců rodu Pteranodon pochází z Kansasu a Texasu, předpokládá se však, že žili zřejmě na většině území dnešních Spojených států. Burian zobrazil pteranodony nad úpatím přímořského srázu, neboť podle tehdy platných přestav potřebovali nezbytně ke vzletu vyvýšené místo. Dnes se předpokládá, že že mohli start provést i z rovné plochy za pomoci předních a zadních končetin. V době realizace tohoto obrazu (1971) předpokládali paleontologové u rodu Pteranodon rozpětí křídel až šestnáct metrů, dnes se odhaduje asi na šest, nejvýše sedm metrů u druhu Pteranodon ingens a sedm metrů u druhu Pteranodon longipes.

Pteranodon ingens patřil k posledním zástupcům ptakoještěrů a vyhynul až s velkým vymíráním na konci křídy před 66 milióny let. Burian podle tehdejších nových poznatků zobrazil pteranodony již pokryté jednoduchými vlákny, jakousi "srstí", tzv. pyknovlákny.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX