ZB 0058 - Z. Burian: Obraz Předvěký člověk na svém sídlišti, 1954

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 610 x 850 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 305 x 425 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro: expozici muzea v Martině.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 22

Technika :Olej

Originál v držení : Slovenské Národné Muzeum

Rozměr originálu : 

  • 61 x 85 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Jeden ze tří obrazů, které Burian v polovině padesátých let vytvořil pro stálou expozici martinského muzea. Dnes se obraz nachází ve sbírkách Slovenského národného múzea v Bratislavě. Scéna kromaňonců ve svém táboře je ve srovnání s podobnou tematikou školního obrazu z roku 1949 (viz ZB 0047) pojata méně didakticky, víc narativně, a předjímá svým ilustrativním pojetím obrazy z cyklu tzv. kromaňonské epopeje z roku 1958, které lze označit za vrcholný cyklus celého Burianova díla vůbec.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

Tuto rekonstrukci táborového života mladopaleolitického člověka vytvořil Burian v roce 1954 a navázal tak na svoji ikonickou rekonstrukci mladopaleolitického tábora kromaňonců ze staršího období mladého paleolitu (máme rovněž v nabídce).

Rekonstrukce z roku 1954 nás posouvá na přelom magdalénienu do období před asi 20 - 15 tisíci lety, na vrchol poslední doby ledové či těsně za něj. Tento člověk tedy žil v poměrně drsných a teplotně se měnících podmínkách, nabídka potravních zdrojů nebyla tak bohatá jako na vrcholu gravettienu v období lovců mamutů (27 - 24 tisíc let BP).

V tomto období se sice mamuti ještě vyskytovali, avšak méně, než dříve. Proto se tito lidé tradičně označovali jako lovci sobů. Jejich výška byla ve srovnání s lidmi vrcholného gravettienu o něco nižší - pod 180 cm u mužů. Z nástrojů jsou používána škrabadla, různá hrotová industrie, rydla, jehly, ale také harpuny. Na obraze v popředí vlevo vidíme lovce při výrobě čepelí z kamenného jádra. Přibývá kostěné a parohové industrie, na násady je používáno dřevo. Tito lidé stále ještě hledali úkryt a přístřeší v jeskyních, které si ovšem upravovali pro pohodlnější obývání, jsou však známa i otevřená sídliště.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX