ZB 0054 - Z. Burian: Obraz Phororhacos inflatus, 1961

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 625 x 940 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 12 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 312,5 x 470 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro :školní výukovou tabuli Státního nakladatelství.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 19

Technika :Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 62,5 x 94 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis  díla 1

Nerealizovaný školní obraz s jihoamerickým miocénním "hrůzoptákem" je variací na první (kvašové) zobrazení tohoto nelétavého ptačího dravce v Divech prasvěta. Ta se ostatně stala předlohou pro loutku jedné z nejpůsobivějších scén Zemanovy Cesty do pravěku. Olej byl použit v artiovské augustovce The Age of Monsters a jeho pravá polovina pak ve (Velké) Knize o pravěku, čímž celosvětově zafixovala vidění tohoto tvora na mnoho desetiletí. Není bez zajímavosti, že ulovenou kořistí u nohou jednoho z dravců je mládě lichokopytníka rodu Macrauchenia.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

První rekonstrukci jihoamerického nelétavého obřího ptáka druhu Phorusrhacos inflatus (dříve Phororhacos, dnes řazeného k rodu Patagornis) provedl Z. Burian v roce 1941 jako kvaš pro knihu J. Augusty Divy prasvěta, 1942. Dvě pérovky z roku 1948 mu věnoval i v povídce "Opeřený obr" z Augustovy povídkové knihy Z hlubin pravěku z roku 1949.

První pozůstatek rodu Phorusrhacos objevil argentinský paleontolog Florentino Ameghino v podobě spodní čelisti v souvrství Santa Cruz v jižní Patagonii. Nový druh popsal v roce 1887 jako chudozubého savce Phorusrhacos longissimus. Teprve o čtyři roky později rozpoznal, že se jedná o ptáka. Rod Phorusrhacos obýval argentinskou Patagonii ve spodním a středním miocénu asi před 20 - 13 milióny let. Se svojí výškou okolo 2,5 metru a váhou 130 kg patřil k vrcholovým predátorům na jihoamerickém kontinentu té doby, ještě před vytvořením pevninského spojení mezi oběma americkými kontinenty. Délka lebky činila okolo 60 cm, u příbuzného rodu Kelenken až 72 cm. Kromě menších obratlovců, včetně kopytníků, se živil i zdechlinami.

Autor textu : S MarešDruhy edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/ Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX