ZB 0044 - Z. Burian: Obraz Megatherium americanum,

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1200 x 1000 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 12 ks) za 60.500 Kč vč DPH

· 400 x 334 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 6.050 Kč vč DPH

Obraz pro expozici: Vývoj života na zemi, Východočeská zoologická zahrada, Dvůr Králové.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 9

Technika :Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 120 x 100 cm


Dostupný také jako Plakát 

Zvolte si variantu:

Cena od 6 050,00 Kč

Popis díla 1.

Burian se na závěrečný projekt své kariéry, sérii velkoformátových olejomaleb pro východočeskou zoo mimořádně soustředil a ostatní projekty upozadil. Olej velkého pozemního lenochoda z jihoamerické megafauny (kterého vyhubili první lidští obyvatelé této části amerického kontinentu) je krásnou ukázkou až veristického přístupu, který malíř u tohoto projektu měl. Každý lístek na stromě je perfektně zobrazen, malíř je až pohlcen kontemplativní atmosférou ranní zamlžené krajiny.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2.

První rekonstrukci chudozubého savce rodu druhu Megatherium americanum vytvořil Z. Burian již v roce 1941 (kvaš, J. Augusta: Divy prasvěta, 1942).

Úvodní nález tohoto obřího lenochoda byl učiněn Manuelem Torresem v letech 1788-9 na řece Luján východně od Buenos Aires v Argentině. Následně jej popsal francouzský přírodovědec Georges Cuvier v roce 1796.

Rod Megatherium obýval široké území od Argentiny až po Peru a Chile. Druh Megatherium americanum dosahoval celkové délky asi 6 metrů a výšky okolo 2 metrů při hmotnosti asi 4 - 6 tun. Obýval řídce zalesněné travnaté oblasti, kde se živil listy a větvičkami stromů, které si vybíral chápavými pysky. O složení stravy svědčí značný obrus zubů zvířat. Přežil od pliocénu až do konce pleistocénu. Přibližně na rozhraní pleistocénu a holocénu mizí z fosilního záznamu spolu s další jihoamerickou megafaunou. Předpokládá se, že kromě konkurence velkých šelem (rod Smilodon) k jeho vyhynutí přispěl i člověk.

Existují doklady z Campo Laborde na severovýchodě Argentiny o lovu megatheria před asi 12 600 lety. Podle starších radiokarbonových analýz z přelomu 80. a 90. let se předpokládalo přežití megatherií na této lokalitě až do počátku holocénu asi před 7 300 lety. Podle studie Uruguayské univerzity z roku 2002 založené na porovnání poměru hmotnosti zvířete, povrchu těla, okolní teploty (asi o 2,5 až 4 stupně nižší, než dnes) a metabolismu je možné, že megatherium bylo prakticky bezsrsté, podobně jako dnešní sloni.

Autor textu : S. Mareš

Druhy edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX