ZB 0053 - Z. Burian: Obraz Mamut (Mammuthus primigenius), 1950

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 630 x 940 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 315 x 470 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro školní výukovou tabuli Státního nakladatelství.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 18

Technika :Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 63 x 94 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Didakticky a "akademicky" dokonale prokomponovaná malba, skrze hodiny přírodopisu navždy zarytá do podvědomí generací narozených před rokem 1980. Ve srovnání s podobnou scénou z Divů prasvěta méně filmová, se scénou z roku 1968 možná méně dechberoucí, přesto svou v nejširším slova smyslu "ikoničností" se tato verze řadí mezi naprostou burianovskou klasiku. Plnohodnotné vročení "1950" naznačuje, že si malíř obrazu osobně velmi cenil.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2

K nejznámějším Burianovým rekonstrukcím srstnatých mamutů patří olej z roku 1941 (J. Augusta: Divy prasvěta,1942 - máme v nabídce), olej samice s mládětem ve sněhové vánici z roku 1961, olej mamutů při hledání potravy pod sněhem z téhož roku (máme v nabídce), studie barevných a typových variet mamutů na oleji Mamuti na bažině z roku 1954 (máme v nabídce) nebo velkoformátová rekonstrukce stáda mamutů v severské tundře z roku 1978 (máme v nabídce).

Zdeněk Burian zde vyobrazil stádo mamutů druhu Mammuthus primigenius táhnoucích zasněženou zimní tundrou. Dnes víme, že sněhová pokrývka byla v oblasti tundry většinou tenká v důsledku celkově nízkých srážek (do 200 mm za rok).

Z analýzy zachovalé mamutí srsti bylo zjištěno, že podnebí v horizontu let bylo stálé bez velkých výkyvů. Je možné, že právě tento návyk na stálé klimatické poměry přispěl k vyhynutí mamutů, kteří měli tendenci vyhledávat stále stejný biotop tundry, který se ovšem postupně odsouval na sever euroasijského kontinentu a na počátku holocénu se zmenšil asi na desetinu původní rozlohy.

Není náhodou, že jedna z posledních populací srstnatých mamutů před 6 000 let žila až na samém severu Ruska na Tajmyrském poloostrově. Do mamutího jídelníčku patřily olše, vrby, jívy, ale v žaludcích mamutů se našlo i jehličí a šišky jehličnanů, nepohrdl ani kůrou. Nicméně hlavní složku potravu tvořily trávy a byliny. Podle obroušení spodních konců klů je zřejmé, že kly si mamuti pomáhali při přístupu k potravě, přesto pro ně bylo obtížné se dostat k potravě pod hlubokým sněhem. Množství srážek se začalo zvyšovat před asi 14 000 lety, kdy také dochází ke zrychlení dříve pozvolného úbytku mamutů a během dalších 4 000 let většina populace mamutů z pevniny mizí.

Autor textu : S. Mareš

Druhy edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/ Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX