ZB 0064 - Z.Burian : Obraz Mamut (Mammuthus primigenius) 1941

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 520 x 720 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 260 x 360 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro: školní výukovou tabuli Státního nakladatelství.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 28

Technika : Olej

Originál v držení : Přírodovědecká Fakulta UK

Rozměr originálu : 52 x 72 cm


Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1 :

Asi nejslavnější výjev se zvířetem, které na pravěké fauně fascinovalo malíře pravděpodobně nejvíc. Mimořádně efektní "filmový" podhled musel tehdejší (a nejenom tehdejší) čtenářstvo doslova uhranout. V roce 1955 se malíř s Augustou při přípravě knihy Prehistoric Animals/Hlubinami pravěku k oleji vrátili, a dodali mamutovi zvýšené čelo a horstvo alpského typu změnili na kopce Podbeskydí a Moravské brány.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 :

Mamuty druhu Mammuthus primigenius zobrazoval Burian ve své tvorbě často. Z nejznámějších to jsou např. olej mamutího stáda z roku 1950 (máme v nabídce), olej samice s mládětem ve sněhové vánici z roku 1961, olej mamutů při hledání potravy pod sněhem z téhož roku (máme v nabídce) nebo zajímavá studie barevných a typových variet mamutů na oleji Mamuti na bažině z roku 1954 (máme v nabídce) či velkoformátový olej mamutího stáda v severské tundře pod polární září z roku 1978 (máme v nabídce).

Asi před 700 000 lety se z mamuta stepního postupně začal na severovýchodě Sibiře vyvíjet srstnatý mamut, kterého vidíme na Burianově rekonstrukci. Ten se pak objevil v Evropě před asi 200 000 lety. Mamut srstnatý obýval téměř celou Evropu až po Skandinávii a severní části Asie. Do Severní Ameriky se dostal přes zamrzlou Beringovu úžinu asi před 100 000 lety, kde se setkával s původně východoasijským druhem Mammuthus columbi, kde příležitostně vytvářeli hybridní populace. Mamut srstnatý dosahoval přibližně velikosti dnešního slona afrického, okolo 3 - 3,5 metru výšky a hmotnosti mezi 4 a 8 tunami. Tělo bylo celkově o něco kratší (cca 520 cm) a chráněno před mrazem 30 - 90 cm dlouhou srstí s podsadou a 8 - 10 cm vrstvou podkožního tuku. Řasené lamely na stoličkách mu umožňovaly živit se tvrdou potravou severské tajgy a lesostepi v podobě větviček olší, vrb a bříz. Speciálně tvarově uzpůsobená špička chobotu umožňovala i sběr bylin nebo keřovitých rostlin a mechů - je dobře patrná i na obraze. Vyhynutí mamutů srstnatých probíhalo postupně. Jedna skupina vyhynula už před 45 000 lety. Jejich počty však začaly zrychleně klesat asi před 14 tisíci lety s prvním velkým kolísáním teplot a většina pevninské populace vyhynula před asi 10 000 lety

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX