ZB 0046 - Z. Burian: Obraz Mammuthus primigenius, 1978

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1200 x 1550 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 12 ks) za 60.500 Kč vč DPH

· 400 x 516 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 6.050 Kč vč DPH

Obraz pro expozici: Vývoj života na zemi, Východočeská zoologická zahrada, Dvůr Králové.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 11

Technika : Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 120 x 155 cm


Dostupný také jako Plakát 

Zvolte si variantu:

Cena od 6 050,00 Kč

Popis díla 1.

Burian své nejikoničtější pravěké zvíře logicky zařadil i do závěrečné série své kariéry. Ve dvorské kolekci se až opájel nejrůznějšími vizuálně atraktivními atmosférickými jevy, u tohoto obrazu neodolal efektnímu zobrazení polární záře, která se u těchto symbolů doby ledové logicky nabízela, a obraz se tímto svými kvalitami zařadil mezi i tak legendární malby mamutů jako byl např. jeho výjev těchto monumentálních tvorů pro Augustovy Divy prasvěta z roku 1940 (připravujeme)

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2.

Popis díla Srstnatý mamut patří k Burianovým nejčastěji zobrazovaným paleotématům. 

K nejznámějším rekonstrukcím patří olej z roku 1941 (J. Augusta: Divy prasvěta,1942 - máme v nabídce), olej mamutího stáda z roku 1950 (máme v nabídce), olej samice s mládětem ve sněhové vánici z roku 1961, olej mamutů při hledání potravy pod sněhem z téhož roku (máme v nabídce) nebo zajímavá studie barevných a typových variet mamutů na oleji Mamuti na bažině z roku 1954 (máme v nabídce). 

Jako první rozpoznal odlišnost pozůstatků mamutů od žijících slonů francouzský přírodovědec Georges Cuvier v roce 1796, nový druh však nepopsal. To učinil až v roce 1799 německý lékař a přírodovědec Johann F. Blumenbach, když stanovil nový druh jako Elephas primigenius (primigenius znamená "prvorozený" či "počáteční").

Na Burianově obraze vidíme stádo srstnatých mamutů v zasněžené tundře. Polární záře naznačuje, že se stádo pohybuje ve vysokých severních šířkách. Výstižně jsou zobrazeny typické charakteristiky mamutího vzhledu. Celkově kratší tělo, ale "vysoký" dojem tvořený vypouklou odlehčenou lebkou a tukových hrbem za krkem. Uši jsou podstatně menší, než u slona afrického i indického, přední končetiny kratší. Rekordní délka klů dosahuje asi 5 metrů, typicky 2 - 3 metry. Mamut v popředí obrazu směřuje zvednutou nohu k došlapu na poslední články prstů, z nichž plně byly vyvinuty jen tři. Srstnatí mamuti se pohybovali ve skupinách asi o 10 - 20 jedincích tvořených stejně jako u dnešních slonů matkami s mladšími potomky. Dospělí samci procházeli krajinou sami nebo v malých skupinách.

Autor textu : S. Mareš 

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX