ZB 0067 - Z.Burian : Obraz Machairodus cultridens 1940

Novinka

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 500 x 720 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 250 x 360 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro knihu: J. Augusta: Divy prasvěta, 1942

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 31

Technika: Olej

Originál v držení :Přírodovědecká Fakulta UK

Rozměr originálu : 50 x 72 cm


Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Další z veleslavných barevných příloh legendárních Divů prasvěta. Ze zálohy zaútočivší šavlozubec strhává k zemi prakoně rodu Hipparion. Jsme kdesi na starém kontinentu v období pozdního miocénu. Obraz je mimořádně zajímavý i tím, že byl korigován hned dvakrát, v rámci prvního i druhého období velkých obrav, tedy v letech 1955 i 1970. V prvním případě, ještě s profesorem Augustou, bylo zkráceno tělo šelmy, a po Augustově smrti spolu s dr. Mazákem upravil malíř navíc délku špičáků.

Autor Textu : R. Walica

Popis díla 2

Vedle této rané rekonstrukce šavlozubých šelem druhu Machairodus cultridens se Burian vrátil ke zobrazení machairodů v roce 1951 tzv. školní tabulí zobrazující odpočívající rodinu machairodů. Machairodus zwierzyckii hraje ústřední roli i v Burianově dramatické scéně na oleji Homo erectus erectus (Pitekantrop a příroda) z roku 1958, který zobrazuje útok šelmy na tlupu jávského člověka vzpřímeného asi před 600 - 800 tisíci lety.

Vyobrazený Machairodus cultridens je dnes řazený do rodu Megantereon. Megantereon cultridens se objevil v Severní Americe (Florida) možná už před 4,5 milióny let, do Evropy migroval asi před 3,5 milióny let (Francie), v Africe se objevuje ve stejnou dobu. V Asii se rod Megantereon udržel až do středního pleistocénu před 800 000 - 400 000 let, v Evropě vymizel už před 0,9 milionu let. V porovnání s nástupnickým rodem Smilodon byli megantereoni vybaveni menšími špičáky, které byly chráněny u druhu Megantereon cultridens výrůstky na vnitřní straně spodní čelisti po celé délce. Za kořist mu sloužily kopytníci, jako například tříprstí koníci rodu Hipparion. Vedle kopytníků lovil i primáty, včetně homininů rodu Paranthropus, Australopithecus a druhu Homo erectus.

Na rekonstrukci Burian zobrazil útok megantereonů (machairodů) na hipariona druhu H. mediterraneum. U megantereonů se dnes předpokládá spíše samotářský život jako například u levhartů, kteří lovili kořist útokem ze zálohy.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX