ZB 0028 - Z. Burian: Obraz Křováci, 1975

Sběratelské plátno dostupné ve velikosti :

· 408 x 329 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 12 ks) za 39.930 Kč vč DPH

Obraz pro knihu: J. Wolf: Menschen der Urzeit, 1977

Ediční řada HARdNIX: Dobrodružné motivy 5

Technika: Olej

Originál v držení : Soukromá sbírka

Rozměr originálu: 37,5 x 63,5 cm (samotná malba)

Zvolte si variantu:

39 930,00 Kč

Popis díla 1

Tento olej na kartonu, zobrazující jihoafrické Sány (tzv. Křováky), vznikl za spolupráce s antropologem Josefem Wolfem pro knihu nakladatelství Artia, která vyšla v deseti jazykových mutacích, ale v čestině ne. Do povědomí české veřejnosti se tak dostal až tím, že byl použit na obálku burianovské monografie vydané k příležitosti stého výročí malířova narození. Olej je krásným příkladem vývoje Burianovy vášně k etnografii a přírodním národům obecně, je zajímavé srovnat tuto sérií s jejich meziválečnými obdobami, i sledovat, jak se modernizovala Burianova syntetizační metoda, zde tedy s použitím Wolfem dodaných fotografií.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2

Burian použil pro název vyobrazení obyvatel sanské vesnice ještě staršího označení "Křováci". Od 70. let se postupně ujalo označení "San" (Sanové).

Sanové jsou jedineční tím, že tvoří vůbec nejstarší fylogenetickou linii na světě. K jejímu oddělení došlo už před 100 - 120 tisíci lety.

Podle nových genetických výzkumů jedna nepočetná skupina namibijských Khoisanů z výběžku Caprivi na severozápadě Namibie vlastní jedinečné mitochondriální haploskupiny, které naznačují, že by mohla být ještě pozůstatkem staršího předsanského osídlení.

Sánové obývali původně celou jižní i východní Afriku, před několika tisíci lety byli bantuskými chovateli dobytka (Xhosové, Zuluové) zatlačeni do nehostinných oblastí jižní Afriky, jako je poušť Kalahari. S tím souvisí jejich fyziologické adaptace - minimální podkožní vrstva tuku, termoregulace tělesné teploty za chladných pouštních nocí, úsporný metabolizmus.

U muže vpravo dole zobrazil Burian i další tělesné přizpůsobení Sánů - kožní vrásky, které omezují v horkém prostředí ztrátu vody. Pokrývku chýše na obraze vlevo Burian vyškrabal do barvy a docílil tak její dokonalé iluze. Tato technika je patrná pouze na originálu obrazu při pohledu zblízka nebo špičkové velkoformátové zvětšenině.

Autor textu : S. Mareš


Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydané před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition 


Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/ Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX