ZB 0045 - Z. Burian: Kronosaurus queenslandicus, 1981

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1200 x 1000 mm - canvas Origin Edition ( limitovaná – 12 ks) za 60.500 Kč vč DPH

· 400 x 334 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 6.050 Kč vč DPH

Obraz pro expozici : Vývoj života na zemi, Východočeská zoologická zahrada, Dvůr Králové.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 10

Technika: Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměry originálu: 120 ×100 cm


Dostupný také jako Plakát 

Zvolte si variantu:

Cena od 6 050,00 Kč

Popis díla 1.

Zdeněk Burian se úkolu zobrazit pravěkého tvora pod mořskou hladinou zhostil vždy výborně, zvláště v sérii maleb pro knihu Prehistoric Sea Monsters, vydanou nakladatelstvím Artia v roce 1963. Svým obrazem australského druhohorního mořského plaza ze skupiny pliosaurů na tuto sérii skvěle navázal a efektními detaily dynamického pohybu desetimetrového "ještěra" ve vodním prostředí, obklopeného dvoumetrovými žraloku rodu Hybodus, dosáhl malíř svého pravděpodobně nejzdařilejšího obrazu z celé dvorské série. 

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2.

Velkoformátové plátno zachycuje spodně křídového pliosaura rodu Kronosaurus queenslandicus, žijícího v mělkém terestrickém moři australského Queenslandu před asi 100 - 120 milióny let.

Část spodní čelisti ještěra nalezl Andrew Crombie v queenslandském Hughendenu v roce 1899 a podle ní popsal druh A. H. Longman v roce 1924. Nejúplnější kostra kronosaura byla objevena v roce 1932 expedicí harvardského muzea srovnávací zoologie ve stejné oblasti. V době tvorby Burianovy rekonstrukce se délka kronosaura odhadovala až ke 14 metrům z důvodu chybně sestaveného harvardského exempláře. V současné době činí odhad délky skromnějších 9 - 11 metrů, z toho délka hlavy se blížila ke 3 metrům. Kronosaurus queenslandicus byl dravec lovící ryby, želvy, zřejmě i měkkýše, ale také jiné plesiosaury.

Autor textu : S. Mareš

Druhy edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX