ZB 0057 - Z. Burian: Obraz Diplodocus carnegii, 1952

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1150 x 1960 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 55.000 Kč vč DPH

· 383 x 653 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 5.500 Kč vč DPH

Obraz pro výstavu: "Vývoj vesmíru, Země a člověka" v Praze 1952–1953.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 21

Technika : Olej

Originál v držení : Národní Muzeum, Praha

Rozměr Originálu : 115 x 196 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 5 500,00 Kč

Popis díla 1

Jedna ze čtyř olejomaleb stejných rozměrů, které jsou svou velikostí nejrozsáhlejšími díly Burianova paleoartu. Byly vytvořeny pro pražskou a bratislavskou část monumentální výstavy nového režimu nazvanou Vesmír, Země a člověk. Po skončení výstavy obraz zaujal na mnoho desetiletí význačnou pozici v paleontologické expozici Národní muzea. Jde ve smyslu dokonalého sladění zoo- a fytopaleontologických aspektů umělecké rekonstrukce o jedno z nejvýznačnějších děl světového paleoartu. A taky další z příkladů kanonizace tradičního pohledu na dinosaury.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

Rekonstrukce sauropodů rodu Diplodocus nacházíme v Burianově tvorbě již od 40. let - kvaš z roku 1941 v J. Augusta: Divy prasvěta, 1942 a pérovka v J. Augusta: Zavátý život, 1941. Znovu pak na olejích v letech 1952, 1966 a naposledy v roce 1978, kdy vytvořil velkoformátovou rekonstrukci dinosaura druhu Diplodocus longus.

Diplodocus carnegii obýval území Utahu, Colorada a Wyomingu před asi 152 - 154 milióny lety. První, dobře zachovalý, nález učinil Jacob L. Wortman v Morrisonském souvrství na Sheep Creek v Coloradu, v rámci expedice Carnegieho muzea přírodní historie. Po druhém nálezu o rok později popsal americký paleontolog John B. Hatcher v roce 1901 nový druh diplodoka jako Diplodocus carnegii na počest mecenáše výpravy průmyslníka Andrewa Carnegieho. Diplodocus carnegii dosahoval délky asi 26 metrů a reálně odhadované hmotnosti asi 15 tun. Co do délky jej mírně překonává druh Diplodocus longus s 28 metry a výrazně nejdelší diplodok druhu Diplodocus hallorum se 33 metry délky.

V souladu s tehdejšími představami zobrazil Burian diplodoky jako sauropody vázané na vodu. Později provedl opravu polohy nozder. V době vzniku obrazu se předpokládalo, že nozdry byly umístěny co nejblíže k vrcholu čenichu kvůli snadnějšímu dýchání při pastvě a brodění u hladiny. První pochybnosti o polovodním způsobu života velkých sauropodů se objevily už v roce 1951 ve studii Kennetha Kermacka, který poukazoval na nemožnost dýchání tak velkých zvířat ponořených těly ve vodě z důvodu rozdílnosti tlaků působících na hrudník zvířat ve vodním sloupci a nad hladinou. Od 70. let je pak obecně přijímán suchozemský způsob života sauropodů

Autor textu : S Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu A1  vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX