ZB 0050 - Z. Burian: Compsognathus longipes a Archaeopteryx lithographica, 1950

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 625 x 940 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 48.400 Kč vč DPH

· 312,5 x 470 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.840 Kč vč DPH

Obraz pro : školní výukovou tabuli Státního nakladatelství učebnic.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 15

Technika : Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 62,5 x 94 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 4 840,00 Kč

Popis díla 1

Jeden z kompozičně nejpromyšlenějších Burianových obrazů. Inspirován podobnou scénou jury německého Solnhofenu rakouského paleobiologa Abela vytvořil svou druhou verzí motivu "setkání archeopteryxe s kompsognátem" jeden ze svých malířských skvostů. Vše výtvarně dokonale vystavěno, dva modré drahokamy v cykasové zeleni, zároveň z hlediska behaviorální paleoekologie na úrovni současných dokumentů Davida Attenborougha. S barevným vzorem malého teropoda si malíř obzvláště vyhrál.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2

Rekonstrukcím svrchně jurského praptáka či spíše opeřeného teropodního dinosaura druhu Archaeopteryx lithographica se Burian věnoval ve svém díle mnohokrát již od 40. let (J. Augusta: Z hlubin pravěku 1949, z toho 3x pérovka a jednou olej na kartonu, dále olej z roku 1948 v knize J. Augusta: Pravěké ptactvo, 1949).

Zájem u Buriana o tento druh trvá i nadále v 60. letech (např. 2x olej na kartonu z roku 1960 v knize J. Augusty Prehistoric Reptiles and birds, 1961, kvaš na kartonu z roku 1961 v knize J. Augusty Versteinerte Welt, 1962).

V 70. letech zobrazuje Burian tento druh znovu (např. velkoformátová rekonstrukce pro královédvorskou ZOO z roku 1979).

Druh Archaeopteryx litographica byl popsán německým paleontologem Ch. Meyerem v roce 1861 podle nálezu jediného pera v bavorských solnhofenských litografických vápencích - odtud název druhu. Archaeopteryx litographica žil v období svrchní jury před asi 151 - 148 milióny let a dosahoval délky asi 50 cm a rozpětí křídel asi 51 - 60 cm. Řadou tělesných znaků má blíže k teropodním dinosaurům, především dromeosaurům, než moderním ptákům (zobák s ostrými zuby, tři prsty s drápy, značně flexibilní druhý prst atd.).

Dlouho byl považován za přechodný článek mezi teropodními dinosaury a ptáky. Dnes je však řazen častěji k opeřeným teropodním dinosaurům. Podle moderních analýz bylo peří archeopteryxe na okrajích tmavé a na špičce černé. Malý teropodní dinosaurus rodu Compsognathus, vyobrazený v levé dolní části obrazu, dosahoval max. délky asi 1,4 metru a výšky asi 70 centimetrů, vyobrazený jedinec je asi o třetinu menší. Byl nalezen stejně jako vyobrazený archeopteryx v okolí Solnhofenu ve stejných svrchně jurských vrstvách. Setkání zástupců obou druhů je tak zcela reálné.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX