ZB 0049 - Z. Burian: Obraz Brontotherium platyceras, 1960

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 620 x 940 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 48.400 Kč vč DPH

· 310 x 470 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.840 Kč vč DPH

Obraz pro školní výukovou tabuli Státního pedagogického nakladatelství.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 14

Technika :Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 62 x 94 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 4 840,00 Kč

Popis díla 1.

Další ze "školních obrazů", dnes k vidění ve stálé expozici Burianových obrazů ve Dvoře Králové nad Labem, který nebyl nikdy jako výuková tabule realizován. Byl ovšem reprodukován v knize nakladatelství Artia The Age of Monsters, a později se stal všeobecně známým díky reprodukci ve proslulé Špinarově publikaci (Velká) Kniha o pravěku. Zobrazuje slavného lichokopytníka severoamerického eocénu rodu Brontotherium (dnes po revizích řazeného k rodu Megacerops) s doutnajícími vulkány v pozadí. Navazuje na malířův kvaš stejného tvora z Augustova Zavátého života a řádí se k nejklasičtějším malířovým prehistorickým scénám vůbec.

Autor Textu : R. Walica

Popis díla 2.

Kvašovou rekonstrukci stáda brontotherií prchajících před výbuchem vulkánu zrealizoval Z. Burian pro povídkovou knihu J. Augusty Zavátý život, 1941. Ve stejné knize byla publikována i pérovka brontotheria pozorujícího dýmající sopku.

Tento severoamerický lichokopytník žil na území dnešní Nebrasky a Jižní Dakoty ve svrchním eocénu (priabon) před asi 38 až 34 milióny let a vyhynul na rozhraní eocénu a oligocénu v rámci celkového ochlazení klimatu. První jej popsal americký paleontolog E. Cope v roce 1873. Vzhledem připomínal nosorožce, ale evolučně byl blíže příbuzný koňům. Výška se odhaduje asi na 2,5 metru a hmotnost asi na 3 - 4 tuny. Za potravu mu sloužily listy a výhonky spíše, než tvrdá rostlinná potrava (nízké korunky stoliček). Charakteristický byl pro druh Brontotherium platyceras roh do písmene "Y", výrazně větší u samců - přes 40 centimetrů.

Burian také na tomto obraze naplnil svoji zásadu, že na jeho obrazech zbývá pro fantazii jen málo místa. I atraktivní doutnající vulkány v pozadí odpovídají skutečnosti. Některé nálezy pocházejí z oblasti Skalnatých hor, kde těla brontotherií pohřbila vulkanická erupce.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX