ZB 0061 - Z. Burian: Obraz Brachiosaurus brancai 1979

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 1200 x 1550 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 55.000 Kč vč DPH

· 400 x 516 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 5.500 Kč vč DPH

Obraz pro expozici: Vývoj života na zemi, Východočeská zoologická zahrada, Dvůr Králové.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 25

Technika :Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 120 x 155 cm


Zvolte si variantu:

Cena od 5 500,00 Kč

Popis díla 1

Brachiosaurus, jeden z trojice nejslavnějších sauropodních dinosaurů. Malíř jej ztvárnil poprvé v roce 1941 na svém nejvíc reprodukovaném obraze vůbec a vrátil se k němu tímto obrovským olejem ze série pro královédvorskou zoo o téměř čtyři dekády později. Po krátkém experimentu s "teplokrevnými" dinosaury pro Špinarovu Paleontologii obratlovců, se touto sérií vrátil k tradičnímu pojetí tzv. veleještěrů a brachiosaura zobrazil opět jako semiakvatické zvíře. Zaujme i výrazný atmosférický jev (tolik pro tento cyklus typický) v podobě přicházejícího bouřkového mraku.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2

Tento velkoformátový olej na plátně Burian vytvořil jako součást cyklu 22 pláten pro královédvorskou ZOO na objednávku jejího tehdejšího ředitele J. Vágnera v roce 1979.

Oproti slavné rekonstrukci vodního stáda sauropodů druhu Brachiosaurus brancai z roku 1941 (olej na sololitové desce, J. Augusta, Divy prasvěta, 1942 - máme rovněž v nabídce) je zde Burianovo pojetí už modernější a nezobrazuje dinosaury jako typické obyvatele jezer.

První nálezy brachiosaurů pocházejí z Colorada z roku 1900. Východoafrické nálezy z Tanzánie, souvrství Tendaguru, původně řazené k druhu Brachiosaurus brancai, jsou dnes zařazeny k rodu Giraffatitan. V době tvorby této obrazové rekonstrukce až do počátku 90. let let byli brachiosauři považování za největší sauropody vůbec (délka 22 - 26 metrů, výška asi 13 metrů, hmotnost v realistickém rozmezí asi 25 - 48 tun). V délce těla je překonávaly druhy Diplodocus longus (28 metrů) a Diplodocus hallorum (přes 30 metrů). Svrchně jurská krajina v Tanzánii před asi 150 milióny let v místě nálezů pozůstatků druhu Brachiosaurus brancai nabízela pobřežní laguny, jezera a rybníky, kam se brachiosauři mohli uchylovat hlavně v období sucha.

Tato Burianova rekonstrukce tedy není co do vyobrazeného prostředí zastaralá, pouze nezobrazuje brachiosaury ve vnitrozemí na pastvě, což byla zřejmě jejich nejtypičtější činnost.

Autor textu : S. Mareš

Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX