ZB 0052 - Z. Burian: Obraz Allosaurus a Stegosaurus, 1950

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 625 x 945 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 14 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 312,5 x 472,5 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro expozici: školní výukovou tabuli Státního nakladatelství.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 16

Technika: Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměry originálu: 62,5x 94,5 cm


Dostupný také jako Plakát

Zvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Burian v souboji se stegosaurem zobrazoval nejčastěji ceratosaura, v reálu se tento býložravec dostával ovšem do konfrontace spíše se známějším dravcem morrisonského souvrství - allosaurem (ve starší literatuře též známým jako Antrodemus). Burian je zobrazil v nesmírně dynamické scéně, predátoři navzdory svému juvenilnímu vzezření působí jako ztělesnění dinosauří dravosti a stegosaurus (který se touto svou podobou stal předobrazem pro loutku Zemanovy Cesty do pravěku) je jím víc než rovnocenným soupeřem.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2

Kromě tohoto ikonického oleje z roku 1950 použitého jako školní tabule, vyobrazil Burian svrchně jurské dravé teropodní dinosaury rodu Allosaurus již předtím při útoku na Brontosaura v knize J. Augusty Zavátý život z roku 1941.

První pozůstatky (pravděpodobně) alosaura byly nalezeny nedaleko Granby v Coloradu roku 1869 a popsány o rok později americkým paleontologem Josephem Leidym jako druh Antrodemus valens. Rod Allosarus ustanovil teprve roku 1877 americký paleontolog O. Marsh na základě nálezů z Colorada. Po většinu 20. století, až do roku 1976, bylo pro tyto nálezy používáno rodové označení Antrodemus, poté došlo k reklasifikaci na rod Allosaurus.

Alosauři dorůstali délky asi 8,5 metru (výjimečně k deseti metrům) při odhadované hmotnosti 1,5 - 4 tuny a výšce 5 metrů. Nálezy desítek alosaurů pocházejí z Utahu, další z Wyomingu a Colorada, v Evropě z Portugalska. Kromě živé kořisti se alosauři živili i zdechlinami. Vyobrazený pancířnatý sauropod druhu Stegosaurus stenops dosahoval rozměrů asi 6,5 metrů délky a 3,5 tuny hmotnosti. První pozůstatky druhu Stegosaurus stenops byly odkryty Marshallem Felchem v letech 1885 - 1886 v Morrisonském souvrství nedaleko Cañon City v Coloradu. Následně v roce 1887 nález popsal americký paleontolog O. Marsh. Paleontologové se zpočátku domnívali, že nalezené pláty nosil stegosaurus položené vodorovně jako střešní šindele nebo naopak svisle v jedné řadě na hřbetě. Dnes víme, že pláty byly umístěny na hřbetě zvířete párově, možná nesymetricky. Pláty byly dobře prokrvené, a proto zřejmě načervenalé - to je na obraze pěkně znázorněno.

Rekonstrukce dramatického setkání alosaurů se stegosaurem je zcela reálná. Byly nalezeny kostry obou druhů s poškozeními způsobenými evidentně vzájemným soubojem

Autor textu : S. Mareš

Druhy edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/ Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX