Velké poděkování Martinu Izerovi
Za jeho ochotu, přístup a spolupráci, Za jeho nadšení, Za to, že je takový, jaký je.
Plátěný přebal vs papírový originál
Skenován z původního originálního přebalu. Rozměry sednou na knihu. Včetně rozměrů záložek. Potrhané části vyspraveny. Patina starého přebalu zachována.
A především : tím, že je to přiznaná alternativa , mohli jsme jako specialisté na Zdeňka Buriana, původní nekvalitní ilustraci na titulu vyjmout , nahradit za vlastní kvalitní sken a následně veškeré původní prvky ( písmo , sazba ) vrátit zpět.
A tím vznikl přebal trochu jiný. Alternativa, která je exkluzivní.
Historie plátěného přebalu.
Plátěný přebal se jeví jako náš "vynález".
Vznikl, jak některé zajímavé věci vznikají, omylem. Prostě jsme zapomněli vyměnit role v tiskárně, a místo na papír jsme vytiskli papírovou variantu na plátno. A k našemu překvapení jsme zjistili, že je to překrásné.
Namísto lesku papíru je zde utlumený nádech plátna. Jiná hra barev. Prostě, jako když vezmete část obrazu a rozhodnete se do něj zabalit knihu.
A když jsme pomocí laku zafixovali barvy, a zjistili že díky vysoké gramáži plátno na knize krásně drží , bylo jasné kam se náš zájem o přebaly bude v budoucnu ubírat.
Když narazíte na něco nečekaného, první krok je samozřejmě podívat se na internet, jaká je s tímto produktem zkušenost. No a zjistíte, že plátěné přebaly na knihy nikdo nenabízí, nikdo nezná.
Pochopitelně. Na hromadné edice naprosto nevhodné, protože nemůžete využít velké tiskařské stroje. Musíte tisknout na inkoustové tiskárně, pak ručně řezat. Ručně nanášet lak. Příliš pracné, proto drahé. Ale dle našeho názoru to stojí za to !
Plátěný přebal - Výhody :
- Je nádherný
- Díky vysoké gramáži záložky bezpečně přiléhají.
- Oproti papírovým přebalům nehrozí nebezpečí špatného přehnutí, trhání. Plátno se totiž snadno vyrovná.
Plátěný přebal - Nevýhody :
- Vyšší cena
- Pravděpodobně, časem při manipulaci dojde k třepení na okrajích.