ZB 0063- Z.Burian : Obraz Brontosaurus (Apatosaurus ) excelsus 1950

Sběratelské plátno dostupné ve dvou velikostech :

· 625 x 945 mm - Canvas Origin Edition ( limitovaná – 12 ks) za 44.000 Kč vč DPH

· 312 x 470 mm – Canvas Diminutive Edition ( limitovaná – 22 ks) za 4.400 Kč vč DPH

Obraz pro :školní výukovou tabuli Státního nakladatelství.

Ediční řada HARdNIX: Paleoart a další pravěké náměty 27

Technika: Olej

Originál v držení : Zoo Dvůr Králové a.s

Rozměr originálu : 62,5 x 94,5 cmZvolte si variantu:

Cena od 4 400,00 Kč

Popis díla 1

Jeden z pětice globálně nejikoničtějších Burianových obrazů. Tak slavný, že se dostal i do skeče Monty Python. Kvintesence tradičního, konzervativního vidění dinosaurů-veleještěrů, kdy v prvních dvou třetinách 20. století byli tito tvorové viděni jako tupá, neohrabaná zvířata, omyly přírody, odsouzené k vyhynutí. Zvířata tak těžká, že se musela pohybovat povětšinou ve vodě, kde jejich těla byla nadnášena. Navzdory tomuto vědeckému paradigmatu, který Burian dokonale vizualizoval, a který dnešní věda vidí jako naprosto mylný, působí Burianův tvor, díky malířově genialitě, jako dokonale živoucí zvíře, a divák jeho doby naprosto nepochyboval o tom, že vypadalo právě takto.

Autor textu : R. Walica

Popis díla 2 

Burian vytvářel rekonstrukce tohoto snad nejznámějšího sauropoda již od 40. let, poprvé pro povídkovou knihu J. Augusty Zavátý život z roku 1941, a to hned dvakrát (vyobrazení souboje brontosaura se dvěma alosaury, tuš na papíře a vyobrazení umírajícího brontosaura, tuš na papíře).

Zdaleka nejznámějším obrazem brontosaura je však právě tato skupina brontosaurů na oleji z roku 1950.

Tento svrchně jurský sauropod žil na území dnešního Utahu a Wyomingu před asi 152 milióny lety, kde byly jeho pozůstatky objeveny paleosběratelem Williamem H. Reedem a roku 1879 popsány americkým paleontologem O. Marshem jako druh Brontosaurus excelsus (doslova "vysoký hromový ještěr"). Nicméně roku 1903 nález překlasifikoval paleontolog Elmer Riggs jako již dříve známého apatosaura. Následně se pak používala obě rodová jména Brontosaurus i Apatosaurus. Teprve roku 2015 byl rod Brontosaurus znovu vyčleněn z rodu Apatosaurus na základě nalezených anatomických odlišností, např. odlišné stavby lopatky. Rod Brontosaurus je řazen do stejné čeledi s diplodoky, v porovnání s nimi měl robustnější kostru, hlavně krční obratle a kosti dolních končetin. Dosahoval hmotnosti asi 17 tun a délky asi 22 metrů, vyloučeni však nejsou větší jedinci. Živil se kapradinami, přesličkami či cykasy. Oproti diplodokům konzumoval tužší stravu.

Jedinci na Burianově obraze jsou rekonstruováni podle muzejního exponátu s nesprávnou lebkou sauropoda rodu Camarosaurus. Ve skutečnosti byla hlava brontosaura podobnější hlavě diplodoka.

Autor textu : S. Mareš


Druhy Edic

Canvas Origin Editon – Limitovaná edice. Sběratelské plátno v originálním formátu , je tištěn archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

Canvas Diminutive Edition – Limitovaná edice. Edice vychází z originálního formátu, ale oproti originálním rozměrům je vydáno v poměru 1:2 nebo 1: 3. Tištěno archivním pigmentovým tiskem. Holografická nálepka osvědčující jedinečnost a shodu s certifikátem na zadní straně.

V případech limitovaných edicí je číslo limitu určeno pro celý Svět

Sběratelské plátna ve formátu originálu vydaná před zavedením Edic jsou zahrnuty do limitované edice Canvas Origin Edition

Materiál, tisk a balení

  • Technologie tisku : Archivní pigmentový tisk
  • Plátno Origin Edition : Hahnemuhle Goya Canvas/HP Artist Matt Canvas/Fomei Canvas Matt 340
  • Plátno Diminutive Edition : HP Matt Artist Canvas
  • Bez blind rámu/Dodáváno v ochranném tubusu (deskách), nerámováno
  • Certifikát HARdNIX